Knoflooksaus komt oorspronkelijk uit het Middellandse Zeegebied, waar knoflook al duizenden jaren een vast onderdeel van de keuken is. De bekendste klassieke variant, aioli, stamt uit de westelijke Middellandse Zeeregio, met name uit de keukens van Catalonië (in het huidige Spanje) en de Provence (in het zuiden van Frankrijk). Vandaar verspreidde de saus zich naar de rest van de wereld.
De roots van knoflooksaus: het Middellandse Zeegebied
Het idee achter knoflooksaus is eenvoudig: knoflook combineren met een vettige basis zoals olijfolie of mayonaise om een romige, smakelijke saus te maken. In het Middellandse Zeegebied was olijfolie de meest gebruikte basis, en knoflook groeide er overvloedig. Die combinatie lag voor de hand.
De naam aioli komt uit het Catalaans en het Occitaans (de taal van de Provence): “all” of “ail” betekent knoflook, en “oli” of “oli” betekent olie. De saus is letterlijk niets meer dan knoflook en olie, traditioneel gemalen in een vijzel. In de klassieke versie zit geen ei; dat is een latere toevoeging die de saus dichter bij mayonaise brengt.
Waar komt knoflooksaus vandaan in andere culturen?
Knoflooksauzen bestaan niet alleen in de mediterrane keuken. In het Midden-Oosten kennen ze toum, een luchtige knoflooksaus op basis van knoflook, citroensap, zout en olie. Toum is bijzonder populair in de Libanese keuken en wordt vaak geserveerd bij gegrild vlees zoals kip. De saus lijkt op aioli maar heeft een fellere smaak en een lichtere textuur door de manier van mixen.
In Oost-Europa en Rusland bestaat een vergelijkbare traditie met knoflook verwerkt in zure room of mayonaise. In veel Aziatische keukens wordt knoflook gecombineerd met sojasaus, sesamolie of rijstazijn, wat een heel andere stijl van knoflooksaus oplevert. De basisgedachte, knoflook als smaakmaker in een saus, is dus universeel, maar de uitvoering verschilt sterk per regio.
Hoe knoflooksaus zich verspreidde naar de rest van de wereld
De bredere verspreiding van knoflooksaus hangt samen met de globalisering van eten in de twintigste eeuw. Mediterrane immigranten namen hun eetgewoonten mee naar Noord-Europa, Amerika en Australië. Tegelijk groeide de populariteit van shawarma, kebab en ander straatvoedsel uit het Midden-Oosten, waarbij knoflooksaus standaard op tafel staat.
In Nederland en België raakte knoflooksaus populair via de snackbartraditie en de opmars van Turks en Grieks eten. De saus die je bij een döner of falafel krijgt, is meestal gebaseerd op het Midden-Oosterse toum of een westerse variant met yoghurt of mayonaise als basis. Peterselie wordt er regelmatig aan toegevoegd, zowel voor de smaak als om de gelige kleur wat op te frissen.
Klassieke varianten van knoflooksaus op een rij
- Aioli: uit de westelijke Middellandse Zee (Catalonië en Provence), gemaakt van knoflook en olijfolie, soms met ei.
- Toum: uit de Libanese keuken, luchtig en sterk van smaak, zonder ei.
- Skordalia: een Griekse variant op basis van knoflook, aardappel of brood en olijfolie.
- Tzatziki: Grieks-Turks, technisch gezien een knoflooksaus op basis van yoghurt en komkommer.
Knoflooksaus heeft dus geen één enkel geboortepunt. De saus is onafhankelijk van elkaar ontstaan in meerdere culinaire tradities, telkens op plaatsen waar knoflook volop voorhanden was. De mediterrane en Midden-Oosterse varianten zijn de bekendste, maar de drang om knoflook in een saus te verwerken is bijna universeel menselijk. Dat maakt het een van de meest verspreide sausen ter wereld.

Comments are closed.